Šlechtění rostlin i jejich komunikace
Molekulární biologové seznámí návštěvníky s přípravou transgenních rostlin a přiblíží jim metody šlechtění rostlin, od těch klasických až po nejmodernější metody cílené editace genomu včetně CRISPR. Nabídnou rovněž odpověď na otázku, jak lze zajistit více potravin pro neustále se rozrůstající lidskou populaci. Jejich kolegové z oddělení chemické biologie a genetiky představí výzkum rostlinných hormonů a jejich využití v zemědělství.
Biofyzici si letos pro návštěvníky připravili krátké přednášky na téma elektrických signálů v rostlinách, komunikace rostlin a jejich stárnutí. Návštěvníci se dozví, že i rostliny využívají elektrické signalizace k přenosu informací a že je lze uspat pomocí anestezie. „Vysvětlíme návštěvníkům, že svět rostlin a živočichů není zas tak rozdílný, jak se na první pohled zdá,“ uvedl Andrej Pavlovič z CRH. Vědci poodhalí tajuplný svět rostlinného „internetu“ a prozradí, o čem si rostliny povídají. Objasní, jak rostliny stárnou a jak mohou tento proces zpomalit. Mimo přednášky bude možné popovídat si s odborníky na další zajímavá témata, jako jsou reakce rostlin na různé stresy (např. poranění nebo příliš intenzivní světlo), fotosyntéza, pohyby rostlin a další. Zájemci se také dozvědí, které rostliny spolu dobře vycházejí a které se nemají rády. Pomyslnou třešničkou na dortu bude „zpívající rostlina“.
Svět semen a opylovatelů
Semena a opylovatelé rostlin budou vévodit expozici olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. Návštěvníci se budou moci seznámit s binomickou lupou, která přiblíží vznik publikací s makrosnímky semen, jež bude možné na výstavě zakoupit. Připraveny budou ukázky semen zelenin a léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. „Chceme poukázat nejen na rozmanitost semen, ale také na úlohu hmyzích opylovatelů, bez nichž by vývoj semen a plodů nebyl možný. Lidé si budou moci některé z hmyzích opylovatelů prohlédnout pod lupou i na fotografiích, ukážeme i experimentální úlky pro včely medonosné, včely samotářky nebo čmeláky zemní. Vysvětlíme rovněž, jak lidé mohou hmyzí opylovatele v přírodě podpořit,“ uvedla Kateřina Smékalová z VÚRV.
Fotografie přiblíží práci botanika a genetika Vavilova
Expozice ÚEB AV ČR představí nejnovější výsledky ve výzkumu a šlechtění rostlin. Její součástí bude výstava velkoformátových snímků uznávaného švýcarského fotografa Maria del Curta, které zapůjčila Akademie věd ČR a Velvyslanectví Švýcarské konfederace. Fotografie přibližují práci a odkaz ruského botanika a genetika Nikolaje Vavilova, který se zasloužil o záchranu genového bohatství důležitých plodin. Jako jeden z prvních vědců přišel s myšlenkou uchování genetické rozmanitosti a během více než stovky expedic osobně sesbíral tisíce semen nejrůznějších rostlin. Za svou práci se v Sovětském svazu nedočkal uznání, z politických důvodů byl zatčen a zemřel v gulagu. Jeho sbírka se přesto stala základem donedávna největší světové genové banky, která je součástí Vavilovova institutu v Petrohradě.
Od jeho dob však věda zaznamenala obrovský pokrok, podařilo se například rozluštit dědičnou informaci mnoha důležitých plodin. Návštěvníci se dozvědí, jak se na tomto výzkumu podílejí vědci z olomoucké laboratoře ÚEB. „Bez nových metod šlechtění nebude možné zajistit dostatek potravin pro rostoucí světovou populaci. V naší práci věnujeme velkou pozornost genetické diverzitě zemědělských plodin, starých odrůd a jejich planých příbuzných. Právě tyto rostliny mají geny podmiňující důležité vlastnosti potřebné pro současné šlechtění, a proto jsou genové banky, které uchovávají toto bohatství, tak důležité,“ potvrdil vedoucí olomoucké laboratoře ÚEB a vědecký ředitel CRH Jaroslav Doležel.
Zaparkuj Zóna
Na letní etapě Flory Olomouc nebude chybět ani iniciativa Univerzity Palackého s názvem Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor, která nabídne malým i velkým návštěvníkům netradiční odpočinkovou zónu s příjemným posezením a půjčovnu dek. „Ve stánku Zaparkuj bude možné si zapůjčit deskové hry a sportovní vybavení nebo si odnést na památku upomínkové předměty z produkce nejstarší moravské univerzity. Program zóny doplní živá i reprodukovaná hudba nebo soutěže pro děti,“ dodal koordinátor projektu Zaparkuj Ondřej Martínek.
Text: Žurnál UP Martina Šaradínová, Radka Kvasničková, Foto: Radka Kvasničková